Pewnie słyszeliście wielokrotnie o programie reintrodukcji kondorów kalifornijskich w południowo-zachodnich stanach USA. Przykład tego, zakończonego sukcesem, programu przywoływany jest w wielu filmach przyrodniczych. A czy wiecie, że „na naszym podwórku” (w Europie) możemy zobaczyć owoce podobnej akcji? Orłosępy

Rauriser Krumltal – dolina położona we wschodniej części Parku Narodowego Wysokich Taurów, największego parku narodowy Austrii i jednocześnie największego chronionego obszaru w Alpach. Dolina Krumltal, została wybrana w latach osiemdziesiątych jako jedno z czterech miejsc reintrodukcji orłosępów, które na terenie naszego kontynentu, zostały wytępione w XIX w. Do dnia dzisiejszego, na wolność wypuszczono ok. 150 ptaków. Program odnosi sukces, gdyż z łatwością możemy obserwować te ptaki na ternie Alp. Potwierdzają to rownież dane z monitoringu orłosępów.

O dolinie Krumltal dowiedziałem się przypadkiem, kiedy szukałem „ptasich miejscówek” podczas wakacyjnego wypoczynku. Gdy dowiedziałem się, że w sąsiedztwie znajduje się taka „perełka”, czym prędzej zaplanowałem wycieczkę w to miejsce. Opłaciło się, i to jak!

Orłosępy to piękne zwierzęta. Widok tych wielkich majestatycznych ptaków, szybujących nad doliną zostanie mi na długo w pamięci. W dolinie można spotkać całą „wielką trójkę”: orłosępy (największe), sępy płowe i orły przednie. Mniejszych ptaków też było sporo, np. jerzyki alpejskie.

Oprócz ptaków, obserwowałem też inne zwierzęta: kozice, świstaki i po raz pierwszy w życiu koziorożce.

Jeżeli będziecie kiedyś spędzać wakacje czy urlop w austriackich Alpach, niedaleko Salzburga, to gorąco polecam odwiedzić tę dolinę.

Co o tym myślisz?