Obóz obrączkarski organizowany przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych Kuling. To tam spędziłem kilka dni na początku września.

Czym jest obóz obrączkarski?

Czym jest obóz obrączkarski? W skrócie, to akcja polegająca na chwytaniu ptaków i ich obrączkowaniu. Ten organizowany przez Kuling, ma miejsce w rezerwacie Mewia Łacha przy ujściu Wisły, na Wyspie Sobieszewskiej. Głównym obiektem zainteresowania tych badań są migrujące ptaki siewkowe.

Czemu warto wziąć udział w takim obozie? Można obserwować wiele ptaków, o spotkanie z którymi w głębi kraju jest trudno – zobaczyłem kilkanaście nowych dla mnie gatunków. Można poznać ciekawych ludzi – nauczyłem się sporo o ptakach i nie tylko. Można przyczynić się do rozwoju nauki – dane zbierane podczas akcji są wykorzystywane w wielu projektach i/lub są podstawą do prac czy artykułów naukowych. No i „last, but not least”, można odpocząć od codziennych zgiełku i rutyny.

Czym są wacki?

Gdy po raz pierwszy usłyszałem o wackach, byłem mocno zdziwiony. Gdy znajomy powiedział, że mi przyśle zdjęcie wacka, mocno się zaniepokoiłem. Tymczasem wacek to rodzaj pułapki tunelowej, wykonanej z ramek obciągniętch siecią, służący do bezpiecznego chwytania ptaków brodzących. Sprawdzanie tychże pułapek jest głównym obowiązkiem wolontariuszy na obozie.

biegus zmienny (Calidris alpina)
biegus zmienny na tle wacka

Nie tylko obowiązki

Na całe szczęście, na obozie, ma się do dyspozycji również trochę wolnego czasu. Udało mi się go wykorzystać na robienie zdjęć.

Co o tym myślisz?